Extra virgin olive oil · 2025/2026 harvest

Toppini olive oil

Four thousand olive trees between the Val d'Orcia and the Crete Senesi, at 400-450 metres: Frantoio, Moraiolo and Leccino. Olives picked by hand while still small and green, cold-pressed below 27 °C within twelve hours.

Choose a format
Buy now

Oil you can receive right away.

Choose a format and add it to your cart. We ship within Italy in 2-5 working days.

See all formats

Extra virgin olive oil · Tin · 500 ml

Tin · 500 ml

Extra virgin olive oil · €36.00/l

€18.00
70%

Frantoio

The structure: full fruitiness, bitterness and pepper in balance.

18%

Moraiolo

The character: more intense, rich in polyphenols.

12%

Leccino

The sweetness: soft and round, it rounds off the finish.

How we make it

Little, done well.

We use no chemical fertiliser. We grow green manure: grass worked into the soil feeds the trees. The trees are pruned lightly and in rotation, only a part each year, and Giacomo does it, as Natale taught him.

The olives stay small. That is deliberate: the olive fly prefers large fruit, and the surrounding hills keep the humidity from the sea away from us. So there is no need to spray.

Harvest starts early, at the end of September, entirely by hand, into crates. The olives reach the mill the same evening and are cold-pressed below 27 °C within twelve hours. The yield is low. In return, the oil has acidity close to zero, is green and dense, and smells of freshly cut grass.

The family story
8-12 hrsfrom harvest to pressing
7-9.5%oil yield
A bottle of Toppini oil resting on freshly picked olives

Why is it the best? Because the trees get no chemical fertiliser: green manure is the only feed. We prune little, and the olives come out small.

Natale Toppini
Technical sheet

What is inside.

The grove and the harvest

TypeExtra virgin olive oil, cold-extracted, 100% Italian
VarietiesFrantoio 70%, Moraiolo 18%, Leccino 12%
Trees4,000 trees, 15 to 200 years old, vase-trained
Grove400/450 m above sea level, medium-textured soil
HarvestBy hand into crates, September to November
PressingCold, below 27 °C, 8 to 12 hours after picking, at Frantoio Buraschi, Montepulciano

The oil

StorageSteel tanks, in the dark, at constant temperature
Yield7% – 9.5%
ColourDeep green with golden yellow notes
NoseFruity, with hints of fresh grass and artichoke
TasteDelicate, round, slightly peppery
AcidityBelow 0.1

Download the technical sheet (PDF, Italian and English)

The wooden box with a bottle of Toppini oil
New oil · 2026/2027 harvest

Pre-order the new oil.

Harvest starts at the end of September. Pre-order now and receive the oil as soon as it is bottled, from mid-November, when it is at its greenest and most fragrant. Pre-orders do not go through the cart: you pay now, we ship then. If the harvest falls short, we refund you in full.

Pre-orders close when the harvest is spoken for.

Buy online

Choose your format.

Same oil, two containers. The tin keeps light out and is ideal for everyday cooking. Glass for the table, and for giving.

Each harvest is what four thousand trees give, at a yield of 7 to 9.5 per cent: when the 2025/2026 harvest is gone, we wait for the next one.

  • Pressed within 12 hours of picking
  • Delivery in 2-5 working days
  • Secure payment with Stripe
  • 14-day returns

Courier delivery throughout Italy in 2-5 working days: €17.00, free over €100.00. We currently ship to Italian addresses only. Prices include VAT.

Glass bottle

Tin

Extra virgin olive oil · Tin · 250 ml

Tin · 250 ml

Extra virgin olive oil · €48.00/l

€12.00
Extra virgin olive oil · Tin · 500 ml

Tin · 500 ml

Extra virgin olive oil · €36.00/l

€18.00
Extra virgin olive oil · Tin · 750 ml

Tin · 750 ml

Extra virgin olive oil · €32.00/l

€24.00

How to recycle bottle, cap and tin: packaging disposal. Purchase conditions: terms of sale.

Your turn

Have you tasted our oil?

Write a couple of lines: what you liked, how you use it. We read them one by one and publish them below, with your name and town.

We do not publish it. If you bought from the site, use the order email: that way we can mark the review as a verified purchase.

We handle your data as explained in the privacy notice.

What it goes with

Raw, almost always.

A delicate, gently peppery oil gives its best raw: one swirl at the end, and everything changes.

  1. 01

    Fettunta

    Toasted Tuscan bread, a clove of garlic rubbed over it, salt and a generous thread of oil. It is how we taste it ourselves, by the fire.

    At the table: glass bottle.

  2. 02

    Pinzimonio

    Raw celery, fennel, carrots and spring onion, dipped in oil, salt and pepper. The fruitiness is the whole dressing.

    In the kitchen: tin, poured into a small bowl.

  3. 03

    Ribollita and soups

    A swirl of raw oil over ribollita, farro soup or pappa al pomodoro, a moment before serving.

    Works on creamy vegetable soups too.

  4. 04

    Cannellini beans

    Warm beans, salt, pepper and plenty of oil. The simplest Tuscan dish, and the one that says most about the oil.

    Unfiltered, if you can find it.

  5. 05

    Grilled meat

    On the steak just off the fire, with coarse salt: the oil warms up and releases its grass and artichoke.

    Little, but at the very end.

  6. 06

    Vanilla ice cream

    A spoonful of oil and a few grains of salt on fior di latte or custard ice cream. Sounds odd until you try it.

    The dessert that wins over sceptics.

Your cart